Дома Македонија Третпат одбиена иницијативата за референдум на името
Македонија - февруари 28, 2019

Третпат одбиена иницијативата за референдум на името

Едногласно, членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците ја отфли иницијативата за собирање најмалку 150 илјади потписи за распишување дополнителен референдум поднесена од Тодор Петров.

Ставот на Петров го бранеше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајчо Димков. Тој тврдеше дека собранието нема право да го укине граѓанското право на референдум и затоа побара да се усвои барањето на Петров.

Поднесувачот на иницијативата смета дека Собранието врши инквизиција на правата на граѓаните.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи

Потврди со новото име за валидизација на документите при патување

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека до целосната промена на сите…