Дома Македонија Жестока дебата за имунитетот на Вељаноски
Македонија - февруари 23, 2019

Жестока дебата за имунитетот на Вељаноски

Во Собранието тензична расправа на комисијата за мандатно имунитетни прашања..Пратениците одлучуваат за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељановски. Пратеникот од НСДП, Горан Мисовски денеска на расправа на комисијата за мандатни имунитетни прашања го донесе каменот со кој замавнале по него на 27 април, а пратениците на вмро-дпмне побараа да го тргнеСе одлучува за имунитетот на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски.

„Со овој камен сакаа да не убијат. Од тогаш го чувам во мојата канцеларија. Го донесов за да го види јавноста“ – рече Мисовски.

Вељаноски е осомничен дека бил организатор на упадот во собранието на 27 април 2017 година. Тој е член на мандатно-имунитетната комисија. Вељаноски се правдаше дека ни на крај памет не му текнало дека ќе има упад во собранието и тепање на пратеници.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи

Потврди со новото име за валидизација на документите при патување

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека до целосната промена на сите…