Дома Македонија Заев и дефинитивно потврди: Одлуките на АСНОМ се бришат од македонскиот Устав
Македонија - февруари 17, 2019

Заев и дефинитивно потврди: Одлуките на АСНОМ се бришат од македонскиот Устав

Пермиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција потврди дека од Преамбулата ќе се бришат одлуките на АСНОМ.

Според него, спорен е делот од АСНОМ, каде во одлуките ги повикува Македонците од соседните држави да се обединат.

Заев истакна дека Прогласот на АСНОМ ќе биде дел од Премабулата, но не и спорните, според него, одлуки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи

Ексклузивно интервју со Метју Нимиц: „Името е ново, но државата и нацијата се непроменети-македонски!“

Автор: Слободан Томиќ Кои се последиците од промената на името на државата Македонија во д…