На самиот почеток на протестот против владата на премиерот Еди Рама, полицијата презеде речиси драстични безбедносни мерки, кои, наводно, ги испровоцираа собраните граѓани.

Демонстрантите ја нападааа зградата на Владата во обид да влезат и ги искршија прозорците. Припадници на полицијата го заштитуваат влезот. Има и повредени лица јавни албанската ТВ АБЦ, која врши директен пренос. Пред зградата на Владата се чадни бомби и солзавец.

Инаку, почетокот на собирот, лидерот на ДП Љуљзим Баша и поранешниот претседател Салја Бериша симболично се пресели на тротоарот на изградената владина зграда, додека демонстрантите ги опколија.

Бериша накратко им се обрати на присутните и побара премиерот Еди Рама да биде уапсен.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи

Ексклузивно интервју со Метју Нимиц: „Името е ново, но државата и нацијата се непроменети-македонски!“

Автор: Слободан Томиќ Кои се последиците од промената на името на државата Македонија во д…