Дома Свет Трамп размислува да воведе вонредна состојба во САД
Свет - февруари 14, 2019

Трамп размислува да воведе вонредна состојба во САД

Денес американскиот Сенат и Конгресот би требало да гласаат за договорот со кој би се избегнал нов прекин на работата на Владата.

Сенаторот Мич Меконел , како претставник на владејачките демократи во Сенатот рече дека очекува претседателот Доналд Трамп да го потпише договорот за изградбата на ѕидот на јужната граница , но воено ќе прогласи и вонредна состојба , за да може да го изгради ѕидот.

Оваа информација веднаш потоа ја потврди и Белата куќа , односно портпаролката Сара Сандерс. Таа рече дека претседателот ќе го потпише договорот до кој дојодоа претставниците на Републиканците и Демократите , со што ќе се овозможи непрекината работа на федералната Влада , но додаде и дека ќе бидат преземени и други мерки , вклучително и прогласување вонредна состојба за да се обезбедни националната безбедност и да се запре хуманитарната криза на границата.

Со тоа претседателот Трамп ќе го исполни ветувањето за изградба на ѕидот кон Мексико , што чини 6 милијарди долари , а според договорот треба да добие само 1,3 милијарда.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи

Ексклузивно интервју со Метју Нимиц: „Името е ново, но државата и нацијата се непроменети-македонски!“

Автор: Слободан Томиќ Кои се последиците од промената на името на државата Македонија во д…