Дома Македонија Документите на кои пишува „Северна Македонија“ ќе си ги платиме од џеб
Македонија - февруари 13, 2019

Документите на кои пишува „Северна Македонија“ ќе си ги платиме од џеб

Новите регистарски таблички, како што рече, се очекуваат да бидат издадени кон средината на мај, а патните документи кон крајот на годината. Тој појасни дека рокот за замената на старите патни исправи истекува за пет години во согласност со договорот со Грција.

Во меѓувреме, како што синоќа најави премиерот Зоран Заев, бесплатна ќе биде налепницата за возилата со ознаката NMK, кои ќе им бидат давани на граѓаните на граничните премини при излез од државата. Пасошите на граничните премини привремено ќе добиваат печат со Република Северна Македонија.

Бошњаковски додаде и дека Македонска Каменица и Македонски Брод нема да го менуваат името, а институциите тоа ќе треба да го направат за четири месеци.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи

Ексклузивно интервју со Метју Нимиц: „Името е ново, но државата и нацијата се непроменети-македонски!“

Автор: Слободан Томиќ Кои се последиците од промената на името на државата Македонија во д…